Mielőtt nekifognánk a homokozó elkészítésének, térképezzük fel igényeinket, gyerekünk igényeit, valamint a kert adottságait. A homokozó nagysága függ a kert nagyságától, a gyerekek számától, és persze a baráti kör gyerekeinek számától. Elhelyezés szempontjából ideális megoldás a terasz környéke, így állandóan szemmel lehet tartani a munkálkodókat. Ha van a kertben nagy lombkoronájú fa, amely árnyékot ad a tűző nap ellen, tegyük a homokozót oda. Ha nincs, akkor mindenképpen állítsunk fel egy nagy napernyőt, hogy megvédjük a gyerekeket a napszúrástól, leégéstől. Jól jöhet, főként homokvárépítésnél, a kerti csap közelsége. Egy biztos: hibát semmiképp sem követünk el, ha homokozót csinálunk, hisz jó, akár egész napos elfoglaltságot nyújt, közben önállóságra, koncentrációra nevel, fejleszti a kézügyességet, erősíti a képzelőerőt, a logikus gondolkodást, az alkotókészséget.

Előbb terítsünk le a kiválasztott helyre kulékavicsot, hogy a felesleges víz leszivárogjon. Ezt fedjük le két réteg geotextíliával, hogy a homok viszont ne szivárogjon le a kavics közé, és ne tűnjön el szépen lassan. A faelemeket megfelelő szakértelemmel rögzítsük egymáshoz.
A homokozó oldalának ideális magassága 30–40 cm, hogy a gyerek könnyen ki-be mász–kálhasson, s mégis legyen a munkaterepnek mélysége.
Anyagszükséglet (minden hozzávaló tüzéptelepen beszerezhető): – gyalult fa, akár deszka, akár gömbfa (a homokozó nagyságától függően 5–15 000 Ft között). A gömbfa drágább, de praktikusabb, mert ülőkének is használható. – 1×1 m-es homokozóhoz elegendő 0,2 köbméter kavics (kábé 3500 Ft/köbméter), 0,2 köbméter homok (kábé 2500 Ft), 1 négyzetméter geotextília (127 Ft). 

És amiről semmiképpen ne feledkezzünk meg: Szórjunk néhány zacskó fahéjat a homokba, mert távol tartja a rovarokat és még a macskákat is!

 

(forrás: évamagazin)