Ennek a háznak, melynek enteriőreit én terveztem, olyan hangsúlyos eleme volt (és lett) a lépcső, hogy úgy érzem mindenképpen külön fejezetet igényel a bemutatása!

A lépcsőház ugyanis jellemzően az a része a háznak, amelyre sokan csak csekély figyelmet fordítanak, mivel általában nem olcsó mulatság! Ez azonban nagy hiba! Ezen a részen bonyolódik ugyanis a lakószintek közötti forgalom ezért amellett, hogy rendkívül biztonságosan kell kialakítani, kényelmesnek is kell lennie! Egy rosszul tervezett feljáró ugyanis – tapasztalatból tudom – képes a legzavaróbb részletévé válni egy otthonnak és ez olyannira igaz, hogy szó szerint értékcsökkentő tényezőnek számít például eladáskor! Nem egy esetben jártam úgy, hogy olyan ingatlan értékesítésével voltam megbízva, ahol a lépcsővel egyszerűen nem voltak képesek kibékülni az érdeklődők, mert nagyon meredek, nagyon szűk vagy éppen balesetveszélyes volt; nem mellesleg egyébként még sokkal később sem kelt el a megfelelő áron… Arról nem is beszélve, hogy a lakótér berendezéseihez képest egy kifejezetten nagy elemről van szó! Minden bútornál nagyobb berendezése az otthonnak és emiatt gyakorlatilag a leghangsúlyosabb részlete a legtöbb háznak – így egyáltalán nem mindegy az sem, hogy hogyan néz ki!

Esetemben ez volt a kiindulási állapot: 

                                                                 

 

Számtalan hibát kellett azonnal orvosolnunk:

– Hamar kikristályosodott, hogy az első ránézésre esztétikai élménnyel nem bíró megjelenés nem minden, hiszen a praktikusnak tűnő szekrények használhatatlanok voltak, a mélységük és magasságuk miatt ugyanis, a belterük nagy része elérhetetetlen volt!

– A szekrényről azonban csak bontásakor derült ki, hogy tulajdonképpen elrejtette a lépcső legnagyobb hibáját, azaz a hiányzó alátámasztást! Gyakorlatilag imbolygott az egész egy átlagember súlya alatt is – épp, hogy nem szakadt le!

– Mindezeken felül elképesztően kényelmetlen volt! Ennek pedig az volt az oka, hogy egyetlen lépcsőfok sem volt vízszintes, a fokok közötti távolság pedig nem hogy nem volt azonos, hanem 18 és 26 cm között váltakozott végig!

-Ezek után persze szinte már mellékes volt, hogy a lépőfelületeken a lakk felhólyagosodott, ami felhasította a még a vastagabb zoknikat is!

 

Nem volt kérdés, hogy fel kell újítani a lépcsőt!

 

                                            

 

                                            

 

– Rögzítettük a megfelelő alátámasztó elemeket, hogy ne szakadjon le a szerkezet

– Leszereltettem és újracsiszoltattam a lépcsőfokokat

– Beépítettük az egész feljáró alját, hogy ne hulljon minden a lépcső alá

– Begipszkartonoztattam mindent és így kialakíthattam egy rendes, majd 3 négyzetméteres kamrát

– Megoldottuk a megvilágítást

– Rugdosókat szereltettem fel, hogy takarítható és esztétikus is legyen

– Új kapaszkodót és gyermekbiztos korlátot készíttettünk

– Felszereltünk egy külön gyerekkapaszkodót is, hogy kompenzálhassuk a meredek dőlést

– Kiegyenlítettük a lépcsőfokok közötti távolságokat

– Kivízszinteztük az egész mostrum minden porcikáját

– Fehérre festettük a látszó részek javát és így új külsőt biztosítottunk az egész lépcsőháznak

– Végezetül kis szőnyegeket rögzítettünk, hogy így is biztonságosabbá tehessük a használatot és még egy kicsit ellensúlyozhassuk a meredkség okozta kényelmetlenséget

– Ráadásként létrehoztam egy kis alapterületű játszókuckót is a pici gyereknek kis ajtóval és ablakkal, saját megvilágítással és belső játékkonyhával.

 

                                          

 

A felújításnak érdemes volt nekifogni! Kaptunk egy rendes kamrát, megvilágítva, áramforrással és fagyasztószekrények alkalmas hellyel ellátva; létrejött egy játékkuckó, ami a szülők megelégedettségét is fokozza, nem csak a gyerekek örömét, mivel pakoláskor mindent elnyel és nem úszik a játékokban a nappali sosem! Mindezeknél persze sokkal lényegesebb, hogy a feljáró biztonságossá, sőt extrán gyermekbaráttá és kifejezetten kényelmessé is vált! Ezek után csak hab a tortán, hogy az egész nappalit hangulatosabbá és világosabbá varázsolta az átalakított rész! 

Az esztétikai különbséget pedig érteklje mindenki maga! 🙂