Most azoknak szeretnék segíteni, akik a nappalijuk berendezésén fáradoznak, ám úgy érzik sokat tettek érte, de még mindig nem az igazi.

Most azoknak szeretnék segíteni, akik a nappalijuk berendezésén fáradoznak, ám úgy érzik sokat tettek érte, de még mindig nem az igazi. Legtöbb esetben ez az érzés akkor alakul ki, amikor a bútorok elhelyezése nem alkalmazkodik megfelelően az életvitelünkhöz és a szokásinkhoz. A lakberendezési feladatok közül ezért az első mindig a ház lakójának illetve életritmusának megismerése egy kicsit közelebbről. Pontosan tudnunk kell, hogy elsősorban mire is használjuk a nappalinkat, és ennek megfelelően, milyen funkciókat kell elhelyeznünk benne. Méreteik miatt pedig a kanapé és a fotel elhelyezése az egyik legnagyobb feladat, ezért ebben a bejegyzésben az ülőalkalmatosságok ideális elrendezéséről mutatok néhány alapvető támpontot.

1.Amikor a hangsúly egy fókuszponton van

Fókuszpont sok minden lehet, egy kandalló, egy televízió, vagy akár könyvespolc – és persze sok minden más.
Ilyenkor az ülőhelyeket a fókuszpont köré rendezzük méghozzá úgy, hogy egy puff vagy egy nagy padlópárna bármikor, rugalmasan odadobható legyen, egy váratlan vendég érkezésekor.

2. Amikor a hangsúly a beszélgetéseken van

Ilyenkor a foteleket, székeket érdemes egy csoportban elrendezni úgy, hogy senki se lehessen háttal a beszélgetőpartnereknek.

Figyelembe véve azt, hogy a társalgótér – amennyiben a szoba méretei engedik – körüljárható maradjon. Gyakorlatban lenne érzékelhető csak igazán, hogy milyen zavaró, ha vendégeink nem tudják megkerülni az egymással jóízűen beszélgető családtagokat, és emiatt folyton közöttük jönnek-mennek. Megszűnik a szemkontaktus, és előbb-utóbb a beszélgető felek közül az egyik mindenképpen feláll, hogy ne szakadjon meg a mondandója.

 

3. Amikor a hangsúly a gyerekeken és a játékon van

A családi nappalinak, ahol a gyerekek is teret kapnak, biztosan sok funkciónak kell egyszerre megfelelni. Ilyenkor praktikus egy kissé szeparálni a legnagyobb ülőalkalmatosságot és a bútorcsoport egyik szélén elhelyezni, hogy körülvehessük néhány tárolásra alkalmas kisbútorral, mint pl. konzolasztal, cd tároló polc vagy játéktároló kosár.
Elengedhetetlen részlete ilyenkor a családi térnek egy méretes szőnyeg, amely kiváló helyszínt ad a játékra!

Ebben az esetben hozzunk létre egy vizuális határvonalat a játékszőnyeg területe és a beszélgetésre is alkalmas zóna között, akkor is, ha maga a „játszótér” alapvetően középen helyezkedik el, mert így a szülőknek is marad lehetőségük némi párbeszédre úgy, hogy a csemetéket sem tévesztették szem elől. Arról nem is beszélve, hogy így nem lepi el olyan gyorsan a lego a teljes szobát. Ezt a funkciót betöltheti például a dohányzóasztal is.

 

4. Amikor a hangsúly a vizuális egyensúlyon van

Ebben a nappaliban a bútorok mérete és száma másodlagos, mert a harmónia megteremtésének alapja szinte tökéletes egyensúly, amely annyira uralja a szobát, hogy a fotelek és kanapék mindegyike egy kerek egész precízen elhelyezett részletét alkotja és a tökéletességével végigvezeti tekintetünket az egész helyiségen.

Általában ez a felállás nem javasolt kisgyermekes családok nappalijának kialakításánál ellenben a feltűnő rendezettség okán, gyakran találkozunk ilyen kialakítással lakberendezési magazinok címlapján.

 

5. Amikor a hangsúly a szimmetrián van

Az így megálmodott nappalik a legszabályosabbak. Két egyforma színű és méretű szófa,  egymással szemben, egyforma székek, egyforma lámpák és asztalkák hibátlan szimmetriában elhelyezve. Formális megjelenése miatt szalonokra jellemző.

Minden centiméter számít és az apró momentumok olyan feszesen vannak összehangolva, hogy sokak számára néha már zavarba ejtő. Pedig a tértervező oldalak előszeretettel mutatják be az ilyen közösségi tereket, hiszen remekül mutatnak; a szimmetria ridegségét azonban egy kicsit mindig fel kell lazítani apró trükkökkel, színekkel és formákkal, hogy mindenkinek jól essen helyet foglalni.